2009. január 27., kedd

KAPROS-CUKKINIS CSICSERIBORSÓ

Az éjszaka beáztatott csicseriborsót két babérlevéllel kb 40 perc alatt megfőztem, közben hagymát, fokhagymát dinszteltem, rátettem a felkarikázott cukkiniket, fedő alatt megpároltam és a puha cukkinikarikákat kitettem egy tálra. A hagymához öntöttem egy nagy konzerv hámozott paradicsomot, kevés sót és amikor levettem a tűzről, egy fél csokor apróra vágott kaprot. A csicseiborsót leszűrtem, egy csapott kanál pirospaprikával megszórtam és ráöntöttem a paradicsomot, hozzákevertem a cukkinit. Árpagyönggyel ettük, a csajok tettek rá joghurtot is.

2009. január 25., vasárnap

GŐZGOMBÓC

500 g liszt
250 ml tej
30 g élesztő
30 g vaj
2 evőkanál barnacukor
1 tojás
1 tojássárgája
A cukros, langyos tejben felfuttatom az élesztőt, összekeverem a liszttel, tojással, a végén belekeverem a megpuhult vajat és kb 1-1,5 órát hagyom kelni.
Enyhén lisztezett deszkán kinyújtom kb 1 cm vastagra, felvágom kilenc nagyjából egyenlő részre, a közepükbe szilvalekvárt teszek, gombóccá formálom (ha van időm, hagyom még a kész gombócokat is pihenni a deszkán, de ha nincs, az sem baj).
Beteszem a párolóedénybe, 10-15 perc alatt a gőzben megpárolom.(ha sós ételek mellé köretként csinálunk gőzgombocot, akkor azt barnalisztből szoktuk, ezt is próbáltuk abból, de ehhez jobb a fehér).
A tetejét darált mákkal megszórom.

A szósz:
0,5 l tej
1 vaníliarúd közepe
2 tojás sárgája
2 evőkanál cukor
1 evőkanál liszt
folyamatos kevergetés mellett felforralom, tálaláskor a gombócra öntöm.

FRISSÍTÉS! - a vegán változat....

A recept vegán verziója is működik. a tejet egyszerűen növényi tejjel helyettesítettük, a tojást kihagytuk a vaj növényi margarinra cserélhető.
A szósz: fél liter növényi tejhez (nálunk fele rizs, fele szója volt) kb 20-25 g kukoricakeményítőt, egy kávéskanál őrölt vaníliát és két csapott evőkanál barnacukrot tettünk.
(a keményítőt elkevertük hidegen a tej egy részéhez, majd a maradék tejhez öntöttük, kevergetve felforraltuk.

2009. január 24., szombat

ALMÁS PITE

A tészta:
400 g teljes őrlésű búzaliszt
200 g vaj
40 g finomítatlan nádcukor
2-3 evőkanál tejföl
1 tojás
1 csipetnyi szódabikarbóna

A töltelék:
80 dkg alma vékny szeletekre vágva
2 maréknyi zabpehely
kb 4 evőkanál dió, fahéj

Linzertésztát gyúrok, beteszem a hűtőbe, közben bekapcsolom a sütőt és felvágom vékony szeletekre az almát.
Kinyújtom a tésztát, a felét ráteszem a sütőlapra, megszórom zabpehellyel, ráteszem az almaszeleteket (csak annyi levet nyomkodok ki belőle, hogy éppen a süti tetejét meg tudjam vele kenni), megszórom dióval, fahéjjal, ráteszem a tészta másik felét, megszurkálom villával, megkenem a az alma levével és beteszem a sütőbe.

2009. január 23., péntek

TÖLTÖTT KRUMPLI

Pár szem krumplit egészben megmostam, egyenként alufóliába csomagoltam, betettem a sütőbe (környezettudatosan óvatosan vettem le az alufóliát róluk, minden darab újra felhasználható, ha legközelebb sütök krumplit:).Amikor készen lettek, az egyik oldalukat kicsit bevágtam, mellette kiskanállal kikanalaztam a belsejüket és zakuszkát töltötem bele. Persze lehet bele felesborsófőzeléktől kezdve bármit, juhtúrós zöldségeket, lencsét stb. nekem most ez volt a leggyorsabb megoldás (a zakuszkát Ali csinálta kb két éve és nagyon finom. Természetesen tartósítószer nélkül). A tetejére szórtam pici sajtot, de anélkül is remek. A gyerekek is nagyon szeretik, héjastól, mindenestől:).

2009. január 16., péntek

MUSKOTÁLYTÖK KRUMPLIVAL


Nagyon gyors téli ebéd, ez sem recept (mostanában csak gyors ebédeink vannak:)
A krumplit felkockáztam, kevés vízben fedő alatt pároltam, amikor majdnem puha volt, hozzáadtam a tököt is, meglocsoltam olivaolajjal és tovább sütöttem, Tettem hozzá sót, petrezselymet. Fokhagymás joghurttal ettük. Ha lett volna itthon curry, azt tettem volna bele, de így is finom volt, bár túl korán tettem bele a tököt, eléggé szétesett, pedig azt szerettem volna, ha finomra sül.
Egyébként a finomra sült tökről jut eszembe: nemrégiben úgy sütöttem, hogy felvágtam csíkokra, fűszerekkel (bors, kakukkfű, só) és olivaolajjal bekentem, betettem a forró sütőbe és nagyon finom volt.

2009. január 15., csütörtök

KUKORICAGOMBÓC


250 g kukoricadara
80 g kókusz
(legalább) 1 citrom reszelt héja (citromból mindig biocitromot veszünk, mielőtt felvágnánk, lereszeljük a héját, megszárítjuk, eltesszük. ezt szoktam sütéshez, főzéshez használni).
6-8 evőkanál méz
szűk 8 dl tej vagy víz (nálam fele-fele)

A tejet/vizet felteszem forrni a citrom héjával, beleszórom folyamatos keverés mellett a kukoricadarát majd a kókuszt, végül, amikor már késznek tűnik, a mézet is. Még melegen kicsit vizes kézzel apró gombócokat formálok, kókuszrezelékben megforgatom.
(amikor kész, akkor hallgathatom, ahogy a gyerekeim éneklik "kajabeja" klasszikus sorait:).

UTÓLAG...
Mákba hempergetve is finom. A mákban sincs cukor.


GERSLI

Nagyon finom, egyszerű és gyors ebéd volt és igen, tudom, hogy ez nem is recept, de azért leírom (talán pont azért, mert annyira semmi:).
Megfőztem az árpagyöngyöt kétszeres mennyiségű sós vízben, a legvégén dobtam bele két maréknyi mirelit kukoricát és petrezselymet.
A felét egy tűzálló tálba tettem, letakartam párolt savanyú káposztával (olajra kevés apróra vágott hagymát és sok savanyú káposztát tettem, fedő alatt megpároltam) és tejfölt locsoltam a tetejére, kb negyed órára a sütőbe tettem.

A maradék gerslihez csak zöldségeket pároltam, sejtettem, hogy Panka brokkolival fogja enni, Szonja pedig a káposztás változatot. Úgy is lett:).